Druhý den EYOF: Češi urvali čtyři medaile!

EYOF 2011
EYOF 2011
3 Minuty čtení

Medailovou radost, a hned čtyřnásobnou, zažil český tým během druhého dne Evropského olympijského festivalu mládeže v tureckém Trabzonu. Zlatou medaili urval diskař Dominik Košař a bronz brali plavec Jan Micka se sprinterem Markem Bakalárem a judistkou Marií Holčákovou.

FOTOGALERIE

Dominik Košař (na snímku) předvedl v pondělní kvalifikaci druhý nejdelší hod (53,72 m), ale eso si schoval na úterní finále. V něm se totiž házelo mnohem dál než v kvalifikačních bojích – nejdelší hod z prvního dne by ve finále stačil na pouhé páté místo.

V nabušené konkurenci předvedl nejlepší koncentraci psychických i fyzických sil český reprezentant a vítězným hodem poslal svůj disk do vzdálenosti 56,04 metru! Svůj kvalifikační výkon tak vylepšil o bezmála dva a půl metru a nikdo ze soupeřů se mu nedokázal ani trochu přiblížit. Všichni ostatní totiž zůstali pod hranicí 55 a půl metru: stříbrný Rus Černikov hodil 55,40 a bronzový Ital Pilato, vítěz kvalifikace, o šest centimetrů méně.

Vítěz pondělní kvalifikace na stovce Marek Bakalár se nakonec dočkal bronzové medaile. V semifinálovém běhu sice ubral ze svého pondělního výkonu ještě setinku, ale časem 10,71 sekundy zaostal za Britem Reidem o čtyři setiny. Ve druhé semifinálové skupině zvítězil Němec Koelsch, ale v horším čase 10,75.

Ve finále to pak byli ovšem právě britský a německý závodník, kdo se porvali o zlato. Němec vylepšil svůj semifinálový čas skoro o desetinu a časem 10,66 sekundy vyhrál před Reidem (10,68). Bakalár bohužel nenavázal na zlepšování svých výkonů a časem 10,75 uhájil o čtyři setiny bronz před Rusem Syčevem.

Bronzové medaile se dočkal také plavec Jan Micka na trati 400 m volným způsobem. Z kvalifikačních bojů prošel na třetí pozici v čase 4:02,22 minuty a své umístění potvrdil i v samotném závodě. Podobně jako v Košařově disku i tady platilo, že ve finále podávali plavci mnohem lepší výkony než v kvalifikaci. Micka svůj čas dokázal vylepšit pod tři minuty a nechal za sebou na „bramborové“ pozici dokonce vítěze kvalifikace, Rusa Bespalova (v kvalifikaci jako jediný plaval pod čtyři minuty), ale výkon 3:58,48 na víc než na bronz nakonec nestačil.

Zazářil totiž Brit Johnson, až osmý muž kvalifikace – tedy poslední, který prošel do finále A. V něm ale svůj výkon zvedl o neuvěřitelných 11 sekund a bral zlato za čas 3:54,70. Stříbro zbylo na Itala D´Arriga, taktéž druhého v kvalifikaci. V polohovce na 200 metrů pak skončil Jan Tobiáš ve finále A pátý a Josef Nehněvajsa za 200 m prsa osmý.

Další bronz získal český tým na judistickém tatami. V kategorii do 48 kg se Marie Holčáková probojovala až do semifinále, když postupně vyřadila Srbku Bosnicovou a Turkyni Senturkovou. V boji o finále ale nestačila na pozdější vítězku Stangarovou ze Slovinska. V boji o bronzovou medaili se však nenechala zaskočit Moldavkou Caracasovou, která suverénně prošla opravami.

V tenise se turnajová jednička Pavel Štaubert probila už do čtvrtfinále, když si ve 3. kole poradila s Torreggianim z Malty 6:4 a 7:6. V boji o semifinále ho čeká sedmý nasazený Rus Medveděv. Ve čtvrtfinále je také nasazená trojka v turnaji dívek Kateřina Siniaková, ve 3. kole porazila Slovenku Jurákovou dvakrát 6:4. Naopak už skončila cesta Kristýny Roučkové na raketě Litevky Mikulskyteové po setech 0:6 a 4:6. Ve čtyřhře je český pár Štaubert – Vondrášek už ve čtvrtfinále, stejně jako dvojice Roučková – Siniaková.