FOTOGALERIE: Sportovci jsou zpět, medaile a olympijský limit s nimi

EYOF 2011
EYOF 2011
2 Minuty čtení

Historický triumf, nečekaný úspěch, příslib do budoucnosti. To vše zaznívalo po vystoupení Čechů na Evropském olympijském festivalu mládeže v Turecku, odkud přivezli třikrát více medailí, než prognózovalo vedení výpravy: celkem devět. Mladí sportovci se vrátili o víkendu do vlasti.

FOTOGALERIE

Atleti získali tři medaile, tenisté tři, judo jednu a plavci dvě. Zlatem se může pochlubit talentovaný diskař Dominik Košař (na snímku). „Přiznám se, že jsem to nečekal, konkurence byla opravdu veliká a závod byl těžký,“ poznamenal. „Atmosféra byla skvělá, ostatní členové výpravy mě podporovali z hlediště. V olympijské vesnice to bylo fantastické, všude spousta lidí,“ vyprávěl sedmnáctiletý ostravský atlet, který hodil 56,04 metru. „Mým snem je samozřejmě startovat na velké olympiádě.“

Druhou zlatou medaili vybojovaly tenistky Kateřina Siniaková (15) a Kristýna Roučková (14). Ve finále porazily italské duo Chiesová – Lombardová. „Jsme moc spokojené, na začátku jsme se trochu tahaly, ale jak jsme vyhrály první set, už to šlo docela lehce,“ řekla Kristýna. Deblisté Štaubert s Vondráškem po velkém boji porazili v semifinále favorizované Rusy, ale pak ve finále překvapivě nestačili na slabší polské tenisty Greska s Majchrzakem. V prvním setu Češi vedli už 5:2, nakonec však podlehli 5:7 a 4:6.

Dvě bronzové medaile si přivezl šestnáctiletý sprinter Marek Bakalár (100 a 200 metrů). „EYOF je výborná zkušenost. A můj úspěch také. Zejména na dvoustovce jsem to nečekal.“ Do finále stovky vstupoval Marek, jehož vzorem je pochopitelně Usain Bolt, jako vítěz kvalifikace, nakonec z toho bylo ale třetí místo. „Měl jsem špatný start a neběželo se mi moc dobře. Jsem samozřejmě rád i za bronz,“ dodal.

Nadějí českého plavání je Jan Micka (16), který vylovil bronz na 400 metrů volně. Na 1500 volným způsobem získal stříbro a především si vyplaval olympijský B limit a může snít o účasti v Londýně v roce 2012! „To mi samozřejmě zvýšilo sebevědomí. Ale moc si cením také bronzu na čtyřstovce, ten byl nečekaný,“ podotkl.