Bravo! Čtvrtý den EYOF: Micka má B limit pro olympiádu v Londýně

EYOF 2011
EYOF 2011
2 Minuty čtení

Český tým má na Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) v tureckém Trabzonu jisté další tři medaile, čímž už vyrovnal co do počtu zisk z Tampere 2009! Cenných kovů bude nejméně 7. Ve čtvrtek vydoloval stříbro a především B limit na OH 2012 plavec Jan Micka a minimálně další dva úspěchy přibudou dnes. Chlapecký i dívčí tenisový debl se totiž probil do finále.

V dosavadním průběhu festivalu získal zlato diskař Dominik Košař. Bronz vybojovali sprinter Marek Bakalár, judistka Marie Holčáková a zmíněný Micka na 400 metrů volně. Ten se pak v Turecku radoval ve čtvrtek z druhé medaile. V závodě na 1500 m volným způsobem získal stříbro. Nestačil pouze na britského závodníka Knighta a časem 15:38,68 min za ním zaostal o deset vteřin. „Stříbro je dobré, ale jsem trochu zklamaný, protože mi o vteřinu utekl dorostenecký rekord. Mrzí mě, že jsem ho nedal,“ prohlásil skromně po skončení závodu.

FOTOGALERIE

Micka (na snímku) splnil skvělým výkonem B limit pro start v Londýně v roce 2012, což je v jeho věku (ročník 1995) fantastický výsledek. Automatický start na OH to neznamená – s ohledem na přesně stanovený počet sportovců v plavání (900 osob), Mezinárodní federace plaveckých sportů vybere závodníky se splněným „B“ limitem, kteří budou pozváni ke startu na OH 2012.

Minimálně další dvě medaile rozšíří českou sbírku v pátek, na kontě výpravy tak bude alespoň sedm cenných kovů. Do finále tenisového turnaje se totiž probojoval jak chlapecký, tak dívčí debl!

Pavel Štaubert Jaroslav Vondrášek svedli v semifinále strhující bitvu s ruským párek Mňuškin, Medveděv. První sadu český pár, který je v turnaji nejvýše nasazený, prohrál celkem snadno 2:6, ale druhý set si vzal v poměru 6:4. V dramatické pointě měli štěstěnu na své straně čeští hoši a zvítězili 10:8. Štaubert se tak alespoň ve čtyřhře revanšoval Medveděvovi, který ho v singlech coby turnajovou jedničku poslal ze hry už ve čtvrtfinále. V boji o zlato bude českému duu stát v cestě polský tandem Gresk, Majchrzak, turnajové čtyřky.

Siniaková má na dosah zlato a bronz

O zlatou medaili si zahrají také Kateřina Siniaková s Kristýnou Roučkovou. Na rozdíl od chlapců zvládly dívky svůj semifinálový duel bez nervů, litevské duo Mikulskyteová, Parazinskaiteová zdolaly ve dvou setech 6:3 a 6:2. Česky, které jsou v turnaji nasazené jako třetí, ve finále narazí na italské duo Chiesová, Lombardová. „Je to skvělý pocit. Postupu jsme začaly věřit, když jsme vyhrály první set 6:3,“ shodla se česká děvčata, jimž v hledišti fandil i předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Siniaková měla na dosah hned dvojí účast ve finále, jenže ve dvouhře jí tyto plány zhatila turnajová jednička Ayzatulinová. Ruská tenistka zvítězila 6:4, 3:6 a 6:2 a českou hráčku poslala „jen“ k zápasu o bronz. V něm Siniakovou čeká shodou okolností finálová soupeřka ze čtyřhry, Italka Lombardová.