Počet zlatých medailí
1

profil sportovce

Rychlostní kanoista, olympijský vítěz v závodě dvojic na 10 kilometrů.

Na hrách v Berlíně, kde měla rychlostní kanoistika premiéru pod pěti kruhy, se Zdeňek Škrland s Václavem Mottlem postarali o premiérové zlato pro Československo. V maratonském závodě deblkanoí se brzy po startu usadili v čele a v prudkém lijáku svůj náskok stále zvyšovali. V cíli měli před druhými Rakušany k dobru 150 metrů. Na prvním světovém šampionátu ve Vaxholmu v roce 1938 dojeli Mottl se Škrlandem v závodě na 1000 metrů třetí.

Škrland patřil ve 30. letech do světové kanoistické špičky, na mistrovství Evropy 1934 v Kodani skončil v deblkanoi s Karlem Koníčkem třetí na desítce. O rok později nahradil Koníčka v lodi Mottl, vzápětí ovládli desítku na mistrovství republiky. Rok nato vyhráli bývalí trempové i kilometrovou trať a zastínili dosud nejlepší domácí pár Syrovátka – Brzák. O další úspěchy je připravila druhá světová válka.