Zimní hrdinové! Desítka letošních největších momentů českých sportovců na sněhu a ledu

TOP úspěchy
5 Minut čtení

Tahle zima byla jejich. Pojďte se s končící zimní sezonou podívat na největší úspěchy a příběhy českého sportu. Kdo letos potvrdil hvězdné postavení, a kdo vykročil za tím, aby se prodral mezi nejlepší?

Senzace s Kanadou v Kanadě

Tohle byla pecka! Česká hokejová dvacítka na přelomu roku zazářila na mistrovství světa v Kanadě. V úvodním zápase senzačně skolila 5:2 favorizovanou Kanadu a jízda v parádním tempu pokračovala až do finále, kam se český tým dostal po dlouhých 22 letech! Znovu narazili na domácí Kanadu. Po dechberoucím souboji čeští borci padli až v prodloužení 2:3 a skončili stříbrní.

Fantastický návrat

Ještě jako Eva Samková si v prosinci 2021 zlomila při závodě Světového poháru oba kotníky. V březnu 2023 už se jako Eva Adamczyková dokázala vrátit v senzačním stylu. V březnu na MS v Gruzii nenašla přemožitelku a celý šampionát ovládla. „Musela jsem vyhrát, protože jsem změnila příjmení a Eva Adamczyková ještě moc medailí nemá,“ smála se šťastná Eva, která s novým příjmením neopustila staré zvyky a opět závodila s namalovaným knírkem.

Fantastický návrat číslo 2

Další česká hvězda se potýkala se zlomeninou. Ester Ledecká si v létě zlomila klíční kost a přišla o start zimní sezony. Úspěšná lyžařka a snowboardistka nakonec v březnu naskočila na prkno v závodě Světového poháru ve Slovinském Rogle a hned z toho bylo 2. místo v paralelním obřím slalomu. Ve druhém závodě o 3 dny později dokonce paralelní slalom vyhrála! „Je škoda, že teď nemůžu zpátky na lyže a dát si nějaké lyžařské závody, rozjezdit se takhle pěkně i na lyžích,“ povzdechla si zimní obojživelnice s koncem sezony.

Zlatá jí sluší! 🥇 Ester Ledecká opět kraluje snowboardistkám v paralelním slalomu a vítězí v posledním svěťáku sezóny v Německu! Smekáme, šampionko! 🥇 Czech Ski & Snowboard

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne Sobota 18. března 2023

Legenda ještě nekončí

Ikona rychlobruslení. Martina Sáblíková na oválu neustále prohání mladší soupeřky. V březnu na mistrovství světa získala dva bronzy z trati na 3000 a 5000 metrů. Celkem má ze světových šampionátů neuvěřitelných 32 medaili. Ze všech vrcholných akcí dohromady pak dokonce 146! „Samozřejmě bych byla ráda, kdybych nějaké další získala. Uvidíme v následujících sezonách. Udělám pro to maximum,“ řekla spokojená Martina, která touží zúčastnit se za 3 roky olympijských her v Miláně a Cortině ďAmpezzo.

Pasta jen tak nevystydne

Žhavé a hlavně přesné výstřely na branku předvádí David Pastrňák. Špičkový útočník Bostonu nasbíral letos přes sto bodů a to ještě základní část NHL neskončila! Podobný kousek se povedl z Čechů jen Jaromírovi Jágrovi. Pastrňák, který s Bruins nedávno uzavřel lukrativní osmiletou smlouvu, má slušně našlápnuto, aby s klubem svého srdce letos vybojovat nejslavnější hokejovou trofej Stanley Cup.

Oživení v bílé stopě

České běžecké lyžování se vrací na výsluní. A může za to hned několik skvělých lyžařů. Michal Novák měl úžasnou sezonu. Nejenže se dokázal probojovat do celkové nejlepší desítky ve Světovém poháru, ale na MS v Planici předvedl historicky nejlepší český výkon ve sprintu, když skončil čtvrtý kousek od medaile. „Tohle je prostě sen,“ zářil Novák. A letos se dařilo i Kateřině Razýmové, která se v průběhu sezony vrátila po mateřské pauze. Nejlepší výsledek? Ve švédském Falunu skončila devátá na klasické intervalové desítce. A skvělé výsledky zajížděla i Tereza Beranová či Kateřina Janatová.

Sourozenci září na ledě

Perfektní výkon předvedly krasobruslařské páry. Sourozenci Kateřina a Daniel Mrázkovi ovládli juniorské mistrovství světa v tancích na ledě. Pro české krasobruslení získali druhé zlato na juniorském mistrovství světa v historii. Skvělého výsledku dosáhl sourozenecký taneční pár Natálie a Filip Taschlerovi na seniorském MS. Ve volných jízdách si polepšil o jednu pozici a v osobním rekordu 196,39 bodu skončil osmý. Poprvé v první desítce na světovém šampionátu.

Máme nové MISTRY SVĚTA. 🥹 Kateřina a Daniel Mrázkovi vyhráli juniorský šampionát v tancích na ledě. ❤️ #budocnostsportu

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne Neděle 5. března 2023

Rekordní EYOF

To byly žně! Čeští sportovci na Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) v Itálii získali rekordní počet medailí. Celkem jich bylo jedenáct a z toho hned čtyři zlaté. Jednou ze šampionek byla i patnáctiletá Vanessa Volopichová, která se o pár týdnů později blýskla i na mistrovství světa seniorů, kde skončila v disciplíně Big Air devátá.

Salač úřaduje na prkně

Jednadvacetiletý Kristián Salač poprvé závodil na mistrovství světa, poprvé se dostal do finále v Big Airu a konečným pátým místem se postaral o nejlepší český mužský výsledek ve freestyle snowboardingu v historii! A úspěšnou sezonu završil vítězstvím v Evropském poháru. „Mám z toho velkou radost. Jednak je to první výhra v Evropském poháru, a také jsem si tím zajistil dostatek bodů na příští sezonu pro Světový pohár,“ jásal Salač.

🚨 Tohle je velký! Kristián "Kiki" Salač je při své premiéře na mistrovství světa pátý v BIG AIRu! 🇨🇿 Je to historicky...

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne Sobota 4. března 2023

Bronz po 9 letech

Konečně! Před devíti lety biatlonová štafeta ve složení Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková a Jitka Landová skončila v Soči senzačně čtvrtá. Na olympiádě šlo o nejlepší umístění v historii. Po diskvalifikaci ruských závodnic za doping se česká štafeta posunula na bronzovou příčku. Předání bronzových medailí proběhlo až letos v březnu během Světového poháru v Novém Městě na Moravě před kulisou zhruba 30 tisíc lidí. „Atmosféra byla lepší než v Soči, neskutečná energie. Nečekala jsem, že mě to tak přemůže,“ vyprávěla dojatá Eva Puskarčíková.