Tady to milujeme! Podívejte se, kde se českým olympionikům nejvíce dařilo

Tokio 2020
Tokio 2020
2 Minuty čtení

Tokio je nezapomenutelné! V roce 1964 českoslovenští sportovci v čele s fenomenální Věrou Čáslavskou přivezli z japonské metropole čtrnáct medailí a šlo pro nás o jedny z nejúspěšnějších her historie. O 57 let později se hry v Tokiu staly nejúspěšnější i pro samostatnou Českou republiku. Tady je přehled tří olympiád, kde se nám od roku 1993 nejvíce zadařilo.

Atlanta 1996

Před čtvrt stoletím, to byly medailové žně. Do Spojených států amerických vyrazila výprava 117 českých sportovců, která vybojovala čtyři zlaté, tři stříbrné a čtyři bronzové medaile. Dva nejcennější kovy vyhrál rychlostní kanoista Martin Doktor na pětistovce a na kilometru, další zlata přidali oštěpař Jan Železný a vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová.

O stříbro se na divoké vodě postarali Lukáš PollertMiroslav ŠimekJiřím Rohanem, k nim se připojily tenistky Jana NovotnáHelenou Sukovou. Novotná získala ještě bronz stejně jako atleti Šárka KašpárkováTomášem Dvořákem a střelec Miroslav Januš. V pořadí národů skončila česká výprava celkově na 17. místě.

Před 25 lety se v Atlantě stalo něco nevídaného! 🥇🥇 A dál to znáte, ne? ⬇️

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne Pondělí 2. srpna 2021

Londýn 2012

Češi si odvezli deset kovů včetně čtyř nejcennějších. Česká výprava, kterou tvořilo 133 sportovců, vybojovala v Londýně čtyři zlaté, tři stříbrné a čtyři bronzové medaile, čímž zaznamenala nejlepší výsledek právě od Atlanty.

Olympijskými vítězi se stali veslařka Miroslava Knapková, oštěpařka Barbora Špotáková, moderní pětibojař David Svoboda a biker Jaroslav Kulhavý. Stříbro získali vodní slalomář Vavřinec Hradilek, skifař Ondřej Synek a tenisový pár Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká.

Bronz přidali překážkářka Zuzana Hejnová, střelkyně Adéla Sýkorová a čtyřkajak ve složení Jan Štěrba, Josef Dostál, Daniel Havel, Lukáš Trefil a dodatečně i oštěpař Vítězslav Veselý. V pořadí národů skončil český tým na 19. místě.

Tokio 2020

Málokdo tušil, co očekávat od her v Tokiu, které byly o rok odloženy kvůli světové pandemii. Nakonec pro Českou republiku šlo výsledkově o nejúspěšnější olympiádu od rozdělení se Slovenskem.

Během šestnácti dní česká výprava vybojovala 11 medailí. Zlaté medaile si domů odvezli sportovní střelec Jiří Lipták, vodní slalomář Jiří Prskavec, judista Lukáš Krpálek a tenisový deblový pár ve složení Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková.

Stříbro má vodní slalomář Lukáš Rohan, střelec David Kostelecký, tenistka Markéta Vondroušová a oštěpař Jakub Vadlejch. Bronz přidali šermíř Alexander Choupenitch, deblkajak Josefa DostálaRadka Šloufa a oštěpař Vítězslav Veselý. V pořadí národů skončil český tým na 18. místě.

Nejúspěšnější hry v historii 🇨🇿

Tady je máte! 👉🏻 11 medailí a 18. místo v pořadí národů! 👏🏻 A doporučujeme zapnout zvuk... ⤵️