První medaile! Běžec na lyžích Tuž slaví na EYOF senzační stříbro

EYOWF 2022
EYOWF 2022
1 Minuta čtení

Je to borec! Už po prvním soutěžním dni bylo jasné, že čeští běžci na lyžích jsou ve skvělé formě. Hned druhý den Evropského olympijského festivalu mládeže se blýskl sedmnáctiletý Jiří Tuž, který v závodě na 7,5 kilometru vybojoval stříbrnou medaili. A dařilo se i jeho parťákům z reprezentace.

V pondělním bruslení na 10 kilometrů bral 5. místo Ondřej Pilař a Jiří Tuž byl desátý. Do nejlepší dvacítky se vešel ještě jedenáctý Daniel Oskar Hozák a devatenáctý byl Matyáš Bauer. „Po včerejších závodech jsem nějaká očekávání od kluků měli, protože všichni čtyři byli ve dvacítce a Ondra Pilař jel parádně,“ řekl Zbyněk Pavlásek, jeden z trenéru českého běžeckého týmu.

A skutečně. Úterní závod se povedl na jedničku. Jiří Tuž převedl parádní výkon a na 7,5 kilometrové trati byl nad jeho síly pouze Fin Niko Anttola, na kterého ztratil 10,6 vteřiny. „Jsem nadšený a spokojený. Je to pocit štěstí, který nelze popsat. Pro mě je to zatím největší úspěch v kariéře,“ usmíval se stříbrný lyžař Tuž.

„Ve čtvrtek jedeme sprint volně a v pátek štafety. Když jsem odjížděl na EYOF, tak jsem si věřil na medaili ve sprintu, tak uvidíme,“ prozradil český závodník, který si na krk nasadil stříbrnou medaili. „Medaile je pro mě bonus. Pro mě je však nejdůležitější výkon, který jsem předvedl než samotná medaile.“

Skvělý výkon předvedli i další čeští závodníci. Matyáš Bauer skončil desátý, Ondřej Pilař devatenáctý a Daniel Oskar Hozák obsadil 24. místo. A na EYOF se dařilo i dívkám. Nela Půbalová skončila v pondělním závodě na 7,5 kilometru dvanáctá a dnes brala na trati klasickou technikou na 5 kilometrů 5. místo. Jedenadvacátá dojela Tereze Prokešová, čtyřiatřicátá byla Iva Vránová a o čtyři místa za ní poslední z Češek Karolína Dvorská.

Novinky z českého týmu na EYOF 2022 sledujte na webu olympijskytym.cz, sociálních sítích ČOT a stáhněte si i aplikaci, ať vám nic důležitého neunikne.