Překonal 30 let staré rekordy. Nyní Havlík bojuje o medaile na ODM

ODM 2022
ODM 2022
1 Minuta čtení

Skvělé výkony, kterými překonával rekordy hned v několika disciplínách na Poháru České republiky, potvrzuje prozatím i na Olympiádě dětí a mládeže. Matěj Havlík prozatím vybojoval dvě bronzové medaile. Mladý plavec má velké cíle i směrem do budoucna.

Talentovaný plavec se nezapsal jen do klubových výsledků. Je rovněž držitelem oblastního rekordu pro Královéhradecký a Pardubický kraj na trati 400 kraul. „Jde hlavně o dlouhé tratě. Od čtyřstovky přes patnáctistovku až po 5 km. Hodně je trénujeme na tréninku. Jezdíme dálky od čtyřstovky výš,“ vysvětluje, jak nastavil svůj čas na 5:15,54.

Všestranný plavec získal mimo jiné bronzovou medaili na trati 200 metrů motýlek. „Je mi hrozně líto soupeře, ale mám velkou radost, že mám medaili,“ popisuje úspěch, k němuž mu pomohla diskvalifikace závodníka Pardubického kraje.

Na olomoucký bazén také zavítal český olympionik Jan Čejka a popřál mladým plavcům rychlou vodu. A rychlá byla také pro Havlíka, který byl se svým výkonem spokojen. „Voda byla super, plavalo se mi dobře,“ popisoval bezprostředně po plavbě. Finálové souboje navíc doprovázely plné tribuny. „Atmosféra byla skvělá, fandili mi hlavně kamarádi a trenéři od nás z týmu,“ neskrýval Havlík nadšení ze skvělých podmínek pro plavbu.

#ODM2022 | Plavání | 29. 6. 2022

I plavba je o dobře nastavené taktice už před závodem. Havlík si je toho plně vědom a plná koncentrace v jeho hlavě začíná už několik momentů před skokem do bazénu. „Hodně přemýšlím, s jakou taktikou poplavu. Jestli se budu třeba někoho držet, nebo to pojedu na sebe,“ popisuje své myšlenky bezprostředně před závodem. „V úterním finále jsem se plánoval soupeřů držet, ale dva mi bohužel uplavali,“ doplňuje další malý dílek, který byl součástí cesty za bronzovou medailí.

Havlík se netají ani vysokými ambicemi směrem do budoucna. „Mým snem je dostat se na olympijské hry, nejlépe na pětikilometrovou, ideálně na desetikilometrovou trať,“ popisuje své cíle plavat dlouhé vzdálenosti dvojnásobný mistr České republiky na pětikilometrové trati.

Autor: Petr Koval