Další ocenění pro knihu Karel Novák: malíř sportu. Uspěla v soutěži Nejkrásnější kniha roku

ČOV
ČOV
1 Minuta čtení

V rekordní konkurenci 367 přihlášených publikací se prosadila kniha Českého olympijského výboru a nakladatelství PositiF Karel Novák: malíř sportu. 29. května během slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku, kterou každoročně pořádají Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví/Muzeum literatury, se dvakrát umístila na pomyslných stupních vítězů.

Fotograf Karel Novák (1925-2007) se osmkrát zúčastnil olympijských her a nechyběl ani na hokejových mistrovstvích světa či basketbalových šampionátech. Od druhé poloviny 50. let zaznamenával na film nejen vrcholové sportovce jako Věru Čáslavskou, manželé Zátopkovi nebo Martinu Navrátilovou, ale i amatéry a děti při pohybu.

Český olympijský výbor se rozhodl znovu „oživit“ úžasné snímky Karla Nováka a ve spolupráci s nakladatelstvím PositiF vznikla unikátní kniha Karel Novák: malíř sportu. Publikaci oceňují nejen čtenáři, ale i odborná veřejnost.

V prestižní soutěži Nejkrásnější kniha roku 2022 byla vyhlášena jako druhá nejlepší publikace v kategorii Knihy o výtvarném umění. A to nebylo vše. Dočkala se i ocenění v kategorii Ceny za vynikající polygrafické zpracování, kde Karel Novák: malíř sportu získal 3. místo.

„Sport a umění naší zemi nejlépe reprezentují ve světe. Karel Novák skoro celý svůj život fotil nejlepší sportovce doma, ale i po celém světě a jeho snímky jsou uměním. Nakladatelství Positif s editorem Tomášem Pospěchem a grafikem Milanem Nedvědem navíc dokázali vytvořit publikaci, která snímky Karla Nováka dokonale podtrhuje,“ řekl Patrik Vacek, spoluautor knihy.

Prvním ocenění získala publikace Karla Nováka už letos v dubnu, kdy byla vyhlášena na celkovém 2. místě mezi nejlepšími fotografickými knihami roku 2022 během slavnostního večera soutěže Osobnosti české fotografie.

S fotografiemi Karla Nováka se můžete zblízka seznámit i díky Vojenskému historickému ústavu, který pořádá do konce srpna v Armádním muzeu na Žižkově výstavu snímků Karla Nováka, která se jmenuje stejně jako oceňovaná kniha.

Knihu Karel Novák: malíř sportu si můžete objednat ZDE.