Biatlonistky nejsou první! Kteří čeští sportovci se dočkali se zpožděním olympijských medailí?

Soči 2014
Soči 2014
2 Minuty čtení

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Jedno z nejznámějších přísloví na vlastní kůži okusilo hned devět českých sportovců. Na olympijských hrách měli životní formu, těšili se, jak si to v duchu fair play rozdají se soupeři. Jenže proti nim stáli sokové, kteří se nezachovali čestně, a podváděli. Po dlouhých letech se nakonec čeští olympionici dočkali satisfakce, a dostali medaile, které si právem zasloužili.

Kateřina Neumannová

Už v Salt Lake City 2002 byla běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová blízko zlaté olympijské medaili. Z Ameriky nakonec odletěla posmutnělá s bronzem z trati na 15 km trati. Po diskvalifikaci dvou Rusek za doping má nakonec z her v USA dvě stříbra. Z kombinace a závodu na 15 km.

Příběh Kateřiny Neumannové
(03:26)

Věra Pospíšilová Cechlová

Až po devíti letech se diskařka dočkala cenného kovu z her v Aténách 2004, kde původně skončila výkonem 66,08 metrů čtvrtá. Po diskvalifikaci Bělorusky Jatčenkové, která v řecké metropoli hodila jen o devět centimetrů víc, kvůli zpětně zjištěnému dopingu se Češka posunula na třetí místo a v srpnu 2013 převzala z rukou předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala bronz.

Marek Švec

V Pekingu 2008 v řecko-římském stylu do 96 kg po semifinálové porážce s pozdějším šampionem Rusem Chuštovem prohrál i v duelu o třetí příčku proti Kazachu Mambetovovi. Nakonec se bronzu dočkal s devítiletým zpožděním, neboť jeho přemožitel byl diskvalifikován kvůli zpětně zjištěnému dopingu. „Je to úžasný pocit. A zadostiučinění, že to, co jsem tomu sportu obětoval, se zhodnotí touto krásnou medailí.“

Vítězslav Veselý

Oštěpařské finále v Londýně 2012 mu nevyšlo podle představ. Poslední nejdelší pokus 83,34 metrů stačil na čtvrtou příčku. Po zpětné diskvalifikaci původně stříbrného Ukrajince Pjatnycji kvůli dopingu získal o pět let později dodatečně bronz. „Tehdy jsem si říkal, že je jedno, jestli nakonec skončím čtvrtý nebo sedmý. Teď vidím, že se vyplatilo bojovat až do posledního pokusu.“

Oštěpař Veselý: Medaile byla kouzlo nečekaného, na ceremoniál se musel svléknout Martin Doktor a půjčit mi trenky
(10:27)

Zuzana Hejnová

Po více jak 11 letech by měla vyměnit atletka Zuzana Hejnová bronzovou medaili za stříbrnou. Ruska Natalja Anťuchová se neodvolala proti diskvalifikaci kvůli dopingu z olympijských her v Londýně v roce 2012, kde vyhrála běh na 400 metrů překážek. Hejnová tehdy doběhla třetí, a tím pádem by se měla posunout v konečných výsledcích o jednu příčku.

Biatlonová štafeta

Před devíti lety český tým ve složení Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Eva PuskarčíkováJitka Landová skončil v Soči senzačně čtvrtý. Na olympiádě šlo o nejlepší umístění v historii. Po diskvalifikaci ruských závodnic za doping se česká štafeta posunula na bronzovou příčku. 4. března 2022 se konečně dočkají bronzové olympijské medaile ze Soči během Světového poháru v Novém Městě na Moravě.

Bronzová spravedlnost!🥉

🥉 Bronzové biatlonistky ze Soči! 👀 Podívejte, jaký příběh se skrývá za touto medailí.