Stříbro boccistů a první ženský bronz

Paralympijské hry
1 Minuta čtení

Pro české paralympioniky v Londýně znamenalo úterý 4. září další medailovou sklizeň. Sbírku cenných kovů rozšířili již na sedm. Pátou stříbrnou medaili vybojovali boccisté Radek Procházka s Leošem Lacinou, druhou bronzovou – a první ženskou – si odveze koulařka Eva Berná.

Boccisté Radek Procházka a Leoš Lacina podlehli ve třídě BC4 v boji o zlato mistrům světa Pintovi s Dos Santosem z Brazílie 3:5. České duo prohrávalo již 0:5, poté se jim však podařilo náskok Brazilců stáhnout. Přestože to na zlatý konec nestačilo, se stříbrem byli spokojeni. „Teď už se cítím dobře, i když po zápase jsem byl smutný, protože si myslím, že jsem předvedl výkon na zlatou medaili,“ řekl Radek Procházka.

Mezi českými sběrateli cenných kovů na paralympijských hrách v Londýně zatím dominovali pouze muži. První ženou-medailistkou se stala atletka Eva Berná. Koulařka, která na paralympiádě startuje již počtvrté, si ve třídě F37 připsala stejné umístění, jako na předcházejících hrách v Aténách a Pekingu. Přemožitelkami mistryně Evropy se tentokrát staly dvě čínské závodnice.

Berná přitom nebyla daleko od senzačního stříbra. Každým pokusem se zlepšovala a třetím vrhem dosáhla hranice rovných 11 metrů, čímž překonala svůj evropský rekord. Na stříbro přitom stačilo hodit 11,05 m, což už však bylo nad možnosti české koulařky. Zlato nakonec získala Číňanka Mi Na v novém světovém rekordu 12,20 m.

„Jsem ohromně spokojená. Jedenáctku už jsem chtěla hodit dávno a tady na paralympiádě se mi to konečně povedlo,“ pochvalovala si Eva Berná, jediná evropská závodnice, která se dostala do finálové pětky. Šestadvacetiletou atletku čekají v Londýně ještě soutěže v hodu oštěpem a diskem.